MIEJSCA NURKOWE

CAMPANELLA

GPS: N 43 51 46 | E 15 11 10 | 5 – 57 m

Jedno z piękniejszych w obrębie archipelagu wysp Paklina.  Nurkowanie wokół dzwonu to jedno z pięlniejszych przeżyc nurkowych. Miejsce jest osiagalne tylko z łodzi i zaliczane jest do nurkowań otwartych, nurkowanie zaczynamy zejściem do dna morskiego po linie kotwicznej. Powrót odbywa się spiralnie wzdłuż płaszcza dzownu, którego sklepienie znajduje się około 10 m pod powierzchnią morza. Najciekawszym miejscem jest kanion pokryty czerwonymi gorgonianem o długości 15-40 m, oraz  5 m tunel na głębokości 35 m. Należy uważać na występujące tutaj silne prądy stąd miejsce zalecane jest dla zaawansowanych nurków. Bardzo powszechnie występują tutaj homary i pustelniki choć wszyscy przybywają tutaj aby zobaczyć bajecznie kolorowe gorgonie.

JE KAMEN

GPS: N 43 11 00 | E 16 24 07 | 14 – 33 m

Jedno z mniej znanych choć łatwo dostępnych i nie docenianych przez nurków miejsc w okolicy wyspy Hvar. Wymaga jednak od nurków dobrej kondycji i przygotowania do wchodzenia na łodź w warunkach dryfu, który jest tam dość częstym sposobem podjęcia nurków z wody ze względu na występujące tam proądy i falę przybojową. Zaledwie kilka metrów od brzegu, wystająca z wody pionowa szpila w kształcie stożka, ze szczeliną prowadzącą do pionowego komina – wejście do komina jest na głębokości 15 – 33 m co sprawia, że jest to atrakcyjne i dostępne miejsce zarówno dla początkujących jak i zaawanasowanych nurków. Jako alternatywę nurkowania stanowić może swobodny dryf wzdłuż ściany wyspy w zależności od wystepującego prądu.

VELA GARŠKA

GPS: N 43 10 55 | E 16 24 22 | 0 – 30 m

Jedno z piękniejszych miejsc nurkowych na półwyspie Pelegrin. Zlokalizowane w zacisznej zatoce będącej celem wielu żeglarzy co w żadnym wypadku nie przeszkadza w nurkowaniu. Miejsce nurkowe dostepne jest z łodzi, nurkowanie zaczynamy około 70 m od brzegu i nie zagłębiamy się bardziej aniżeli na 30 m. Jest doskonałym miejscem dla początkujących nurków. Na głębokości ok. 20 m znajdujemy wejście do tunelu, którego drugi koniec zlokalizowany jest na 5 m – idealny układ dla zakończenia nurkowania w wejściu do zatoki. Miejsce ze względu na swoje położenie i oświetlenie zadowoli nawet najbardziej wymagających nurków – znajdzeimy tam bowiem bogactwo roślinne w bajecznych kolorach jak na przykład żółte gorgonie a także duże ilości krabów.

KOTWICA

GPS: N 43 11 14 | E 16 22 41 | 18 – 35 m

Kolejny przepiekny cel nurkowań w okolicach wyspy Hvar, tylko kilkanaście minut płynięcia od miasta zlokalizowany w końcowej części wyspy do której dostajemy się tylko z łodzi. Nurkowanie zaczynamy na głębokości 30-35 m gdzie spotykamy homary, mureny, węgorze. Następnie wznosząc się wzdłuż ściany dochodzimy do miejsca gdzie w ścianę wbita jest admiralska kotwica co ma miejsce na głebokości 18 m. Wygląda jak zawieszona nad urwiskiem. Nurkowanie jest bardzo przyjemne dla średnio doświadczonych nurków, wymaga jednak sprawności w nurkowaniu z łodzi.

STAMBEDAR

GPS: N 43 08 42 | E 16 22 53 | 0 – 50 m

Tylko 20 minut płynięcia do miejsca nurkowego i można oddać się urokowi wspaniałego podwodnego świata tak typowego dla tego regionu i klimatu. Mała wyspeka, piaszczyste dno i schodząca na głębokość 50 m ścianka w górnej części bogato porośnięta róznego rodzaju roślinnościa, kolorowymi gorgoniami. Jedno z miejsc gdzie licznie występują ośmiornice. Miejsce określane jako stosunkowo łatwe i polecane dla początkujących nurków chcących poczuć oddech głębin. Idealne aby oddać się urokowi płytkiego nie męczoącego nurkowania.

VODNJAK

GPS: N 43 10 09 | E 16 18 43 | 0 – 30 m

Jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie jest wyspa Vodnjak samotna jakby zamykająca archipelag wysp Pakleni. W jej okolicy znajdują się 3 miejsca nurkowe – jednym z nich jest urokliwa łatwa w nurkowaniu zatoczka. idealnie nadająca się na nurkowanie alternatywne w przypadku niepogody i braku mozliwości nurkowania na Campanella. Miesce z racji swego położenia dostepne jest z łodzi, którą cumujemy kotwicząc lub wprost do brzegu. Osoby nie nurkujące mogą wybrać się na zwiedzanie maleńkiej wyspy. nurkowanie zaś udać na nurkowanie w celu podziwiana bogactwa fauny i flory.

JEROLIM

GPS: N 43 10 13 | E 16 18 47 | 0 – 15 m

Przepiękna zatoka otwartna na morze, z dnem porośniętym trawami wręcz idealna do prowadzenia zajęć nurkowych z łodzi – pływamy tam zawsze gdy chcemy zaznać trochę relaksu przy bezwietrznej pogodzie jako alternatywne miejsce dla naszej zatoki. Nazywana czasem cudowną łąką z plażą chętnie odwiedzaną przez turystów. My jednak cumujemy u wejścia do zatoki i pływamy w okolicach bardziej odległych od brzegu. Doskonałe miejsce do ćwiecznia np pływalności i nauki zejścia i wejścia na łódź. Wykorzystujemy także jako drugie miejsce nurkowe po pierwszym głębokim nurkowaniu. Zatoka zawsze zaskakuje przejrzystością wody i doskonałą penetracją słońca.

BOK OD VODNJAKA

GPS: N 43 10 13 | E 16 18 47 | 5 -35 m

Trzecie z miejsc w archipelagu Pakleni – doskonałe jako drugie nurkowanie lub alternatywne w przypadku złej pogody. Nurkowanie odbywa się poprzez wejście do wody na wysokości załomu zatoki i powrót do niej wzdłuż urwiska porośniętego kolorowymi gorgoniami i onnymi urokliwymi roslianmi tym piękniej wyglądającymi im więcej mamy słońca. A przecież wyspa Hvar wraz z okolicznymi mniejszymi wyspami słynie z tego, że słońca tam nie brakuje. Po powrocie do miejsca cumowania łodzi mamy jeszcze czas na kąpiel i relaks w płytkiej zatoczce przed kilkunastominutowym powrotem do centrum nurkowego. Idealne zakonczenie dnia nurkowego.

BABA

GPS: N 43 10 13 | E 16 18 47 | 10 -30 m

Baba to latarnia morska oddalona o 20 minut płynięcia łodzią od miasta Hvar. Dno jest bardzo ciemne, liście lekko zmętnione. Możemy w takich warunkach spotkać skorpeny. mureny czy węgorze lubujące się w takich warunkach. Nurkowanie zaczynamy na głębokości ok. 30 m aby wynurzając się podziwiać wszystko co na ścianie zdołało się ukryć. To miejsce to bogactwo żółtych gorgonii, różnego rodzaju gabek. Będziemy mieli szczęście spotykając tu ośmiornicę. Ze względu na warunki miejsce to jest polecane dla średnio zaawansowanych nurków, dobrze orientujących się w ciemnej wodzie czasami nieprzyjaznej wręcz wodzie.

Wakacje życia

Niezapomniane, jedyne wakacje Twojego życia. Wspaniała przygoda, urokliwa przyroda i tchnienie historii.

Zobacz dalej

© 2024 SIRENA Diving Wszystkie prawa zastrzeżone

Zarządzanie stroną
selveco