Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

Do 1990 roku, kiedy to rozpadła się Jugosławia, turystyka stanowi najważniejszy dział gospodarki który przynosił największą część dewizowych dochodów państwa. Turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. Wewnątrz kraju ruch turystyczny był relatywnie niewielki. Konflikty zbrojne związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zdewastowała dużą część infrastruktury turystycznej, także zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, pełne atrakcji turystycznych, uległy poważnym zniszczeniom. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki. Obywatele Unii Europejskiej mogą przekroczyć granicę i przebywać na terenie kraju do 90 dni bez posiadania paszportu, legitymując się jedynie dowodem osobistym. W 2012 roku kraj ten odwiedziło 10,369 mln. turystów (4,5% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 8,774 mld dolarów.

Oficjalnym językiem jest język chorwacki, którym porozumiewa się 96% 4,5 milionowej ludności kraju, poza nim spotkać się możemy z serbskim (1%) oraz włoskim (niespełna 1%).

Część południowa Chorwacji jest górzysta (Góry Dynarskie), a północ nizinna (Nizina Panońska). Chorwacja ma także dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo to posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy. Na terenie kraju znajduje się 1185 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Największe z nich to:

  • Krk – 405 km²

  • Cres – 405 km²

  • Brač – 394 km²

  • Hvar – 299 km²

  • Pag – 284 km²

  • Korčula – 276 km²

Waluta

Oficjalną walutą w Chorwacji jest KUNA (HRK). Jej kurs w stosunku do polskiego złotego kształtuje się następująco

W obiegu znajdują się:

– monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 i 25 kun.
– banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Słowa „kuna” i „lipa” mają w językach chorwackim i polskim takie samo znaczenie. Nazwa waluty nawiązuje do okresu średniowiecza, kiedy na terenie Chorwacji skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości. Niekiedy słowo „kuna” błędnie łączone jest z „koroną” – nazwą waluty m.in. Czech.

Ważne telefony

Ambasady

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Krležin gvozd 3
10000 Zagreb
tel.: (00385-1) 48 99 444
fax: (00385-1) 48 34 577
e-mail: ambasada-polska@zg.htnet.hr

Wydział Konsularny
poniedziałek-piątek: 9.00-13.00
tel.: (00385-1) 48 99 414
fax: (00385-1) 48 99 420
www.ambasadapoljska.hr
w nagłych przypadkach, po godz. urzędowania: (00385) (0) 98 359 796.

Rezerwacja Hoteli

Wszelkie formalności związane z rezerwacją hotelu lub apartamentu dokonujemy za Ciebie – abyś miał na swojje głowie tylko pakowanie i .. przyjazd do nas. Nie zapomnij jednak poinformować nas jak się do nas dostaniesz abymy mogli na miejscu pomóc Ci w razie potrzeby.

Po przyjedzie:

  • gdy podróżujesz samochodem – po prostu zjedź z promu i przyjedź do nas – droga jest prosta i bezpieczna – na pewno nie zabłądzisz ale gdybyś miał problemy – po prostu zadzwoń !

  • gdy podóżujesz inną formą – powiedz nam o tym, wsiądź na prom  a my tam już będziemy na Ciebie czekać !

Autem

Do Chorwacji na wyspę Hvar najlepiej z Polski dostać się autostradami – rezygnujemy co prawda wtedy z pięknych widoków ale nie narażamy się na długotrwałą podróż. Przykładowo z Wrocławia kierujemy się na Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Split gdzie kierujemy się na przystań promową.

Po drodze zmuszeni będziemy do zakupienia winiety autostradowej w krajach przejazdu tj. Czechy, Austria, Słowenia, Węgry. W Chorwacji obowiązują opłaty autostradowe podobnie jak w Polsce – płacimy w formie opłaty na bramkach (gotówka lub karta kredytowa). Aktualne wysokości opłat znaleźć możemy na stronie http://www.hak.hr/info/cestarine/

Autobusem

Alternatywą dla podróży samochodem jest przejazd na trasie Polska – Split autobusem. W roku 2018 planowane są połączenia między innymi z następujących miast: Wrocław, Warszawa, Kraków, Łódź, Katowice.

Inna być może wygadną dla Państwa opcją będzie skorzystanie z naszego transportu prywatnego – wygodna podróż jednym z naszych busów może być świetną alternatywą i przedłużeniem wakacyjnego wypoczynku. Zaletą tego rozwiązania jest również zorganizowanie Wam transportu na wyspę w cenie przejazdu.

Samolotem

Najwygodniejszą i najszybszą formą podróżowanie jest przelot samolotem.

Przelot z Wrocławia na trasie do Split to koszt od ok. 450 zł – mamy możliwość realizacji lotu bezpośredniego z Warszawy i Krakowa – przelot zajmie nam około 2 godzin. Oczywiście możemy też skorzystać z przelotów czarterowych.

Na miejscu możecie Państwo dostać się do nas korzystając z promu, taksówki wodnej czy po prostu dzwoniąc do nas abyśmy w miarę naszych możliwości przetransportowali Was na wyspę.

Wakacje życia

Niezapomniane, jedyne wakacje Twojego życia. Wspaniała przygoda, urokliwa przyroda i tchnienie historii.

Zobacz dalej

© 2024 SIRENA Diving Wszystkie prawa zastrzeżone

Zarządzanie stroną
selveco